Видовдански сусрети породица палих бораца и припадника МО И ВС
Традиционални, седамнаести Видовдански сусрети породица палих бораца у ратовима од 1990. до 1999. године са припадницима Министарства одбране и Војске Србије овога пута одржани су у Нишу. Педесетак мајки, супруга, очева и унука из свих крајева Србије ове године походили су Ниш.
Прво место сусрета био је манастир Свети Јован у близини Горњег Матејевца, где је за пале борце одржан молебан. Није баш било лако кроз клисуру дугу безмало два километра, са успонима и падовима које је носила та захтевна стаза са предивном дивљом природом.
Претпоставља се да је Манастир Свети Јован саграђен у првој половини XI века, као једнобродна трихокална црква. Обновљена је краје 16. века, када је дограђена и припрата. Почетком 17. века је животописана. Осветљен је ноћу, захаваљујући бандерама које су калуђери сами морали да поставе, како би им била доведена струја. Копали су рупе у стенама, кажу, годину дана, за 15 бандера, јер је у време електрификације Дистрибуција то поставила као услов за довођење струје у манастир.
У Команди Копнене војске учеснике сусрета примио је генерал-потпуковник Милосав Симовић, који је госте провео кроз збирку докумената и артефактова који дочаравају историјат Копнене војске и града Ниша кроз векове. У Спомен-соби венац на обележје погинулима у свим ратовима положили су председник Удружења породица палих бораца у ратовима од 1990. до 1999. године Добрила Копривица, мајор Саша Јанковић из Генералштаба Војске Србије и Биљана Шљиванчанин из Управе за традицију, стандард и ветеране Министарства одбране.
Чланови породица бораца су у Спомен-соби могли, на зидовима утиснутим у златотиску, да пронађу имена, презимена и основне податке о својим ближњима који су положили животе на олтар отаџбине. Од свештеника, оца Ђорђа, могли су да чују како се њихова имена спомињу на литургијама током године.
У надахнутом представљању изузетног дела официра, подофицира, војника по уговору и цивилних лица на служби у Војсци Србије, које данас представља својеврсни музеј, командант КоВ-а Милосав Симовић испричао је и неколико занимљивих анегдота о томе како је настајала збирка у коју је уложено много рада, непроспаваних ноћи, али и љубави.
Захвалност за дружење и гостопримство Удружење породица палих бораца у ратовима од 1990. до 1999. године исказало је доделом монографије ,,Записано у камену“ са посветом Команди КОВ-а, коју је генералу Милосаву Симовићу уручила Добрила Копривица.
На Споменик палим борцима и жртвама ратова вођених од 1990. до 1999. године у прочељу Нишке тврђаве венац су положили унуци бораца који су своје животе уградили у слободу Србије Михајло Живковић, ученик другог разреда основне школе и Јован Кнежевић (име добио по деди), ученик седмог разреда основне школе.